Фактчек-регіон

«Закон про мову суперечить Конституції» – маніпулятивна «гра на публіку» очільника Харкова Геннадія Кернеса?

2 червня 2019 року мер Харкова Геннадій Кернес виступив на зїзді партії «Довіряй справам». Очільник нової партії заявив, що стаття  21 Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної» суперечить Конституції України: «Статья 21 Закона о языке, как статья 7 Закона «Об образовании» лишают граждан Украины возможности получить образование на родном языке – права напрямую прописаного в Конституции Украины».  Фахівці «БезБ» проаналізували оголошену Геннадієм Кернесом інформацію.

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ

 Відповідно до статті 21 Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної» мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна. Але у Законі йдеться про те, що особам, які належать до корінних народів України гарантується право на навчання поряд із державною мовою, мовою відповідного корінного народу України. Крім того, дисципліни можуть викладатися декількома мовами: державною, англійською або іншими мовами Європейського Союзу.

Там же говориться, що особливості використання мов в окремих видах та окремих рівнях освіти визначаються спеціальними законами. Те ж саме описує і згадана мером Харкова стаття 7 Закону «Про освіту».

У Конституції України право на здобуття освіти описано у статті 53. Там говориться: «Громадянам, які належать до національних меншин, відповідно до закону гарантується право на навчання рідною мовою чи на вивчення рідної мови у державних і комунальних навчальних закладах або через національні культурні товариства».

Дійсно, у Конституції йдеться про право на навчання рідною мовою, але для громадян, які належать до національних меншинств. Те ж саме прописано і в наведених Геннадієм Кернесом статті 21 Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної» та статті 7 Закону «Про освіту».

Тож, засади для здобуття освіти на рідній мові прописані лише для громадян України або національних меншинств. А для українців, які вважають рідною мовою не українську, а, наприклад, російську, у Законі не зазначено. Згадані Кернесом статті не порушують права, прописані у Конституції.

 

Автор: Артем Листопад

Ще по темі:

Tags

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Close