ФактчекФактчек NEWS

Як керівництво НАФТОГАЗу маніпулює ринковими цінами на газ

11 серпня 2019 року з’явилась стаття комерційного директора НАК «НАФТОГАЗ України» Юрія Вітренко «Ціна на газ та Ротердам+». У ній автор намагається спростувати маніпуляції довкола ціни на природний газ та пояснити наявність ринку газу в Україні.

Згодом ця стаття була передрукована на сайті видання НВАналіз заяви Юрія Вітренка на предмет її відповідності юридичним і економічним законам показав – якраз вона і є маніпулятивною.

 

ТЕЗА 1: «За законодавством України ні у Кабміну, ні у НКРЕКП (Регулятор), ні у будь-якого іншого органу державної влади наразі немає ні зобов’язань, ні повноважень встановлювати «справедливу» ціну на газ».

ВЕРДИКТ: ПРАВДА / МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ ТА АРГУМЕНТИ:

Кабмін і НКРЕКП не зможуть встановити справедливу ціну бо такого поняття просто не існує в українському законодавстві – Законі України «Про ринок природного газу», Податковому та Господарському кодексах. У Законі України «Про ціни і ціноутворення» наведено виключний перелік – «ціна», «гранична ціна», «фіксована ціна».

Юрій Вітренко говорить правду, але при цьому маніпулює.

Нагадаємо – маніпулятивне поняття «справедлива ціна» зустрічалось зокрема у законопроекті президента Володимира Зеленського щодо зниження вартості електричної енергії.

 

ТЕЗА 2: «З 2015 року в Україні ціноутворення на газ є ринковим…..Насправді є достатньо доказів того, що ринок газу в Україні є, і на ньому встановлюється ринкова ціна».

ВЕРДИКТ: НЕПРАВДА

ДОКАЗИ ТА АРГУМЕНТИ:

Стаття 2 Закону України «Про ринок природного газу» зазначає, що його правовою основою є зокрема Закон України «Про природні монополії».

Відповідно до статті 1 Закону «Про природні монополії», «природна монополія – стан товарного ринку, при якому…товари (послуги), що виробляються суб’єктами природних монополій, не можуть бути замінені у споживанні іншими товарами (послугами)….».

Тобто, у природного монополіста ні за яких умов не буде конкурентів.

До природних монополій відноситься  розподіл природного газу трубопроводами (стаття 5 Закону України «Про природні монополії»).

Підприємства з розподілу газу, т.зв. «облгази», всі без жодних виключень внесені до переліку суб’єктів господарювання – природних монополій. Цей перелік складається Антимонопольним комітетом України та публікується на його офіційному сайті.

Джерело: офіційний сайт Антимонопольного комітету України.

Ціни (тарифи) на товари, що виробляються (реалізуються) суб’єктами природних монополій підлягають державному регулюванню (стаття 8 Закону України «Про природні монополії»).

Діючі ціни (тарифи) на природний газ в Україні регулюються на підставі постанов Кабінету міністрів України. Від 01.06.2019 року такою є постанова від 03.04.2019 № 293 (зі змінами).

Крім того, Кабінет міністрів України своє постановою від 19 жовтня 2018 р. № 867 визначив єдиних постачальників (продавців) газу населенню по регіонах до 01.05.2020 року.

Таке рішення – приклад класичної адміністративної монополії – продавця призначає держава.

Джерело: Економічна теорія: Політекономія: Підручник / За ред. В.Д. Базилевича.— 6-те вид., перероб. і доп. — К.:3нання-Прес, 2007. — 719 с.

Регульована державою ціна не може бути ні ринковою ні справедливою.

 

ТЕЗА 3: «…..прив’язка до німецького хабу у формулі Кабміну, за якою розраховується ціна (газу)…., визначає не «справедливу» ціну, а джерела надходження грошей для Нафтогазу – скільки має надійти від покупця газу, а скільки за цього покупця має компенсувати Кабмін. Звісно, можна питати у Кабміну, чому він не збільшив знижку до ринкової ціни для певних споживачів, або недостатньо сприяв зниженню ринкових цін».

ВЕРДИКТ: НЕПРАВДА / МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ ТА АРГУМЕНТИ:

Прив’язка внутрішньої ціни газу до німецького хабу не має під собою жодного економічного підґрунтя.

Власний видобуток природного газу повністю покриває спільні потреби населення, теплокомуненерго (ТКЕ) та бюджетних установ України. При видобутку 20,8-20,9 млрд.куб.м газу його споживання указаними групами складало 17,0-17,6 млрд.куб.м., тобто надлишок власного газу становив 3,3-3,8 млрд.куб.м.

Джерело: Міністерство енергетики та вугільної промисловості України.

За оцінками експертів Інституту економіки та прогнозування НАН України, у 2017 році собівартість українського газу власного видобутку АТ «Укргазвидобування» становила 2 926 грн/тис. кубометрів. У 2018 році аналогічний показник складав 2910 грн/тис.куб.

Газові тарифи для населення тоді складали:

– 2017 рік – 6.879-6,9579 грн за куб.м.;

– 2018 рік – 6.9579-8,54892 грн за куб.м.

 

Автор: Костянтин Денисов, кандидат економічних наук

 

Ще по темі:

Tags
Close