Фактчек

Вадим Пристайко зманіпулював інформацією про офіційне запрошення України до Плану дій щодо членства в НАТО в 2006 р.

 

В інтерв’ю тижневику «Дзеркало тижня» перший заступник міністра закордонних справ Вадим Пристайко, коментуючи взаємодію України і НАТО, заявив: «Хочу знову нагадати, що ще у 2006 р. НАТО офіційно запропонувало нам ПДЧ. Тодішньому прем’єр-міністрові Віктору Януковичу залишалося тільки подякувати альянсу»

 а

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

 п

СУТЬ ПИТАННЯ:

План дій щодо членства в НАТО (ПДЧ НАТО)— є програмою дій для країн кандидатів у члени організації. ПДЧ прийнято 24 квітня 1999 року на саміті НАТО у Вашингтоні, США. План дій щодо членства в НАТО, який реалізовується на основі індивідуального діалогу з країною кандидатом, розроблений з метою підтвердити чіткий курс та зобов’язання стосовно подальшого розширення НАТО шляхом запровадження програми заходів, спрямованих на сприяння країнам-претендентам у їхній підготовці до можливого майбутнього вступу до НАТО як членів Альянсу. План дій щодо членства в НАТО складається з п’яти розділів, а саме: політичні та економічні питання,оборона, військові питання, питання ресурсів, питання безпеки, правові питання. Участь у Плані дій щодо членства в НАТО не означає і будь-якої гарантії членства. Цю програму не можна вважати переліком критеріїв для набуття членства. Сьогодні у ПДЧ приймають участь Македонія і Боснія і Герцеговіна

«Інтенсифікований діалог з НАТО з питань членства та відповідних реформ» (ІД) – процес постійного діалогу з країнами-учасницями Програми «Партнерство заради миру». Його було оголошено на Мадридському саміті НАТО 1997 року. Після прийняття рішення про започаткування ІД з країною-партнером, вона запрошується, в якості першого кроку, надати свій Документ для початкового обговорення (Initial Discussion Paper). У документі дається детальний виклад позиції держави з важливих з точки зору НАТО питань, підтверджуються зобов’язання щодо досягнення вимог Дослідження з питань розширення НАТО і ПДЧ, формулюються запитання, на які очікуватиметься відповідь від НАТО.

Після запровадження у 1999 році ПДЧ як основної програми підготовки країн-аспірантів до вступу в Альянс, ІД став виконувати роль підготовчого до ПДЧ етапу.

Згідно з Мадридською декларацією НАТО, започаткування ІД з державою-партнером не обумовлює жодних зобов’язань з боку НАТО щодо прийняття рішення відносно членства цієї держави в НАТО на будь-якому етапі.

ІД включає періодичні зустрічі з Північноатлантичною радою на рівні послів (до 2 на рік), Групою експертів Міжнародного секретаріату НАТО (до 3 на рік) та, у разі запиту країни-учасниці, з іншими органами НАТО.  Засідання в рамках ІД охоплюють широке коло політичних, військових, фінансових та безпекових питань, пов’язаних з питаннями членства в НАТО. Вони спрямовані на те, щоб дати можливість країнам, які претендують на членство, роз’яснити реальний зміст їх намірів та надати додаткову інформацію з відповідної проблематики..

 в

АРГУМЕНТИ І ДОКАЗИ:

Уряд В. Януковича у 2006 р. дійсно, загальмував розвиток  відносин Україна-НАТО  у напряму виходу на рівень  Плану дій щодо членства (ПДЧ) . Але, ані до того, ані після,   НАТО ніколи офіційно не пропонувало ПДЧ Україні.

21 квітня 2005 року на засіданні Комісії Україна-НАТО на рівні міністрів закордонних справ, було прийняте рішення про запрошення України до Інтенсифікованого діалогу з НАТО, який охоплює питання широкомасштабних реформ, що мають забезпечити зближення нашої держави з Альянсом. Але Інтенсифікований діалог не є Планом дій щодо членства , а лише  підготовчим етапом для нього. При цьому згідно з Мадридською декларацією НАТО, започаткування ІД з державою-партнером не веде до будь-яких зобов’язань з боку НАТО щодо прийняття рішення відносно членства держави-партнера в НАТО на будь-якому етапі.

Хронологія відносин України і НАТО (2006-2008). Джерело: Factcheck за даними офіційного сайту Міністерства закордонних справ України

 28 квітня 2006 року – відбулося засідання Комісії Україна-НАТО на рівні міністрів  закордонних справ у Софії, що відбулося у рамках неформальних міністерських заходів НАТО. У ході дискусії міністри закордонних справ держав-членів НАТО наголосили на своїй підтримці прагнень України щодо членства в НАТО та своїй готовності надати практичну допомогу у проведенні необхідних для цього реформ.

14 вересня 2006 року –  Прем’єр-міністр України В.Ф.Янукович взяв участь у засіданні Комісія Україна-НАТО, на якому вніс пропозицію тимчасово відкласти питання про переведення відносин Україна-НАТО на рівень Плану дій щодо членства, прив’язавши його до більш-менш широкої підтримки суспільства.

7 грудня 2007 року – на засіданні Комісії Україна-НАТО на рівні міністрів закордонних            справ, на якому українська сторона звернулася до представників країн-членів НАТО з проханням підтримати намір України приєднатися до Плану дій щодо членства в ході Бухарестського саміту Альянсу 2-4 квітня 2008 року..

18 січня 2008 року Міністр закордонних справ Володимир Огризко передав Генеральному секретарю НАТО Яапу де Хооп Схефферу листа за підписами Президента, Голови Верховної Ради та Прем’єр-міністра України, в якому висловлюється спільна позиція щодо необхідності та готовності України приєднатися до ПДЧ в ході саміту Організації в Бухаресті.

3 квітня 2008 року в Бухаресті відбулося засідання Північноатлантичної ради НАТО на рівні глав держав та урядів, за результатами якого було прийнято Декларацію Бухарестського саміту. У Декларації  говорилося про початок періоду інтенсивних контактів з цими країнами на високому політичному рівні з метою вирішення питань, що залишаються, у контексті заявки України  щодо ПДЧ.

Отже, бачимо, що НАТО ніколи офіційно не пропонувало Україні ПДЧ.  Україна офіційно зверталася до країн Альянсу з проханням підтримки її приєднання до ПДЧ. Натомість, такої пропозиції не надходило.

а

Автор: Андрій Войтенко

Редактор: Олександр Гороховський

а
ВАЖЛИВО: Якщо політик або читач не згоден з нашим вердиктом, після надання підтверджуючої інформації, редакційна колегія залишає за собою право змінити вердикт, обов’язково зазначивши дану зміну в статті!

а

 

Ще по темі:

Tags

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Close