Фактчек

Щоб покритикувати владу Юрій Бойко викривив дані про торгівельний баланс держави

 

Народний депутат від «Опозиційного блоку” Юрій Бойко під час пленарного засідання парламенту 5 вересня сказав: “З початку року зовнішньо-торгівельний баланс впав на 2,2 мільярди доларів, і це ознака того, що курс національної валюти підтримується штучно».
а

ВЕРДИКТ: НЕПРАВДА

За даними Нацбанку, дефіцит зовнішньо-торгівельного балансу України за 7 місяців 2017 року становить майже 3,19 млрд дол.

До запровадження плаваючого курсу гривні в 2014 році такий дефіцит зовнішньо-торговельних операцій не спричинив впливав на зниження курсу гривні.

а

СУТЬ ПИТАННЯ:

Зовнішньо-торгівельний баланс є частиною платіжного балансу, який обчислює Національний банк України. За визначенням, яким користується Нацбанк України, під платіжним балансом розуміють “співвідношення між сумою грошових надходжень, отриманих країною з-за кордону, і сумою здійснених нею платежів за кордон протягом певного періоду”.

Платіжний баланс складається із трьох компонентів: рахунку поточних операцій, рахунку операцій з капіталом та фінансових операцій. Перший рахунок включає всі операції з реальними цінностями, що відбуваються між громадянами країни та іноземцями, а також операції, пов’язані з безоплатним наданням або одержанням цінностей, які призначені для поточного використання. У структурі поточного рахунку виділяються чотири основні компоненти: товари, послуги, доходи та поточні трансферти.

Рахунки операцій з капіталом та фінансових послуг охоплюють усі операції, які включають одержання або оплату капітальних трансфертів, а саме: на інвестиційні цілі, придбання або реалізацію нефінансових активів та прав власності, таких як, наприклад, торгові марки, патенти, авторські права, права на видобуток корисних копалин та інші.

Аналізуючи притік і відтік валюти до економіки держави, можна оцінити її стан, самодостатність і стабільність, а також встановити наскільки економіка країни приваблива на даний час для інвесторів, пояснювати і прогнозувати інфляційні ризики.

а
ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Згідно із рахунком поточних операцій платіжного балансу, за січень-липень 2017 року Нацбанк зафіксував відтік коштів з економіки України в обсязі 2,16 млрд дол. Але, це тільки частина правди.

По-перше. Рахунок поточних операцій, як йшлося вище, включає не тільки експорт-імпорт товарів і послуг, а й витрати на оплату праці, інвестиції, тощо. Саме різниця експорту і імпорту коштів в межах цих складових рахунку поточних операцій і дав цифру 2,16 млрд дол.

Але, до торгівлі в цьому рахунку відноситься тільки експорт-імпорт товарів і послуг. А за січень-липень 2017 року переважання імпорту товарів і послуг над експортом – майже 3,19 млрд дол.

По-друге. Переважання імпорту товарів і послуг в Україні – звичне явище протягом останніх 17 років (Графік 1). За цей час, до лютого 2014 року, в Україні був фіксований курс гривні, який корегувався виключно у випадках криз, а потім знову фіксувався Нацбанком. На утримання курсу витрачалися резерви НБУ, але була видимість стабільності.

 Скриншот 2017-09-07 16-13-22

Графік 1. Переважання експорту над імпортом в рахунку поточних операцій платіжного балансу України в 2005-2016 рр [За даними НБУ про платіжний баланс і курс гривні]

Після зміни влади внаслідок Євромайдану, виявилося що резерви обміліли, а швидко залучити кредити нема можливості, тому і був введений плаваючий курс гривні до іноземних валют. При такому підході курс гривні визначається за принципами попиту і пропозиції, а Національний банк менше впливає на пропозицію валюти на ринку.

З кінця 2014 року гривня щодо інших валют, наприклад долара, знецінилася ледь не вдвічі. При тому що в попередні роки із набагато більшими дефіцитами зовнішньої торгівлі, курс гривні до інших валют утримувався адміністративними засобами і Юрій Бойко це не критикував.

а

Автор: Олексій Півторак

Редактор: Олександр Гороховський
а 

ВАЖЛИВО: Якщо політик або читач не згоден з нашим вердиктом, після надання підтверджуючої інформації, редакційна колегія залишає за собою право змінити вердикт, обов’язково зазначивши дану зміну в статті!

а

 

Ще по темі:

Tags

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Close