Фактчек

Радник міністра внутрішніх справ Зорян Шкіряк публічно зманіпулював статистикою про рівень злочинності в Україні

В ефірі телеканалу ICTV 30 жовтня радник міністра внутрішніх справ України Зорян Шкіряк заявив: «Вперше за останні роки у нас розпочалася позитивна динаміка щодо покращення криміногенної ситуації» (43.29).

 

ВЕРДИКТМАНІПУЛЯЦІЯ

Статистика злочинності в Україні після Євромайдану, може бути проінтерпретовано, мінімум, трояко.

По-перше, порівняно з 9 місяцями 2016 року, кількість кримінальних правопорушень, за цей же період  21017 року знизилась близько на 45 тисяч.

По-друге, у 2017 року кількість кримінальних правопорушень, порівняно з 2014-2015 роками, не зважаючи на реформу поліції, все одно зросла.

По-третє, порівняно з 2013 роком, коли в Україні правив «злочинний режим» і не було «нової поліції», кількість злочинів була на десятки тисяч вищою ніж після перемги Євромайдану.

а

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

В 2014 році почався черговий пік росту злочинності в Україні (Графік 1). Це зовсім не рекордна кількість злочинів, за роки незалежної України, але тенденція до зростання злочинності, все ж, помітна.

Графік 1. Кількість кримінальних і адміністративних правопорушень за історію України [Джерело: Держстат]

Скриншот 2017-11-03 14-36-10

Інтерпретація статистики злочинності, як і більшості статистичних даних, залежить від того, що з чим порівнювати і з якою метою. Маніпулювати можна навіть з даними за такиий короткий період як три роки, які нас відділяють від Євромайдану. Навіть тут висновок чи збільшилася злочинніть залежить від того з чим порівнювати.

Наприклад, за 9 місяців 2017 року, остання дата на яку є статистика на час підготовки аналізу, В Україні було зареєстровано 446 тисяч злочинів. Нічогенька цифра. За аналогічний період минулого року, було зареєстровано майже 512 тисяч кримінальних правопорушень. На дворічному періоді є підстави вважати що злочинність в Україні знизилася (Графік 2).

Графік 2. Кількість зареєстрованих кримінальних равопорушень в Україні в 2013-2017 роках (тис., за 9 місяців кожного року) [За даними ГПУ]
Скриншот 2017-11-03 14-39-52

Але, якщо заглянути на рік-два далі, то побачимо відносне зростання злочинності, так як за 9 місяців 2015 року 430,6 тис злочинів, а за 2014-го – 439,8 тис.

Так само в 2017 році Україні знизилася кількість злочинів, порівняно з 9-ма місяцями 2013 року, коли було обліковано 535 тис кримінальних правопорушень.

В 2017 році, порівняно з 2013-16, знизилась кількість особливо тяжких і тяжких злочинів, але кількість середньо тяжких злочинів, як-от крадіжок, все одно залишаєтсья істотною і не надто коливається. Хоча, і ці дані можна трактувати по-різному і шукати в них докази падіння чи росту злочинності.

Зрештою, фактором, який обмежує можливість аналізувати злочинність є те, що частина території країни окупована і нема повних даних про кількість кримінальних злочинів на окупованих територіях. І це більш реальне обмеження, яке впливає на якість даних, а, як наслідок, і на інтерпретації ангажованих у владу, опозицію чи «експертизу» осіб.

а

Автор: Сергій Миронюк

Редактор: Олександр Гороховський

а 

 

Ще по темі:

Tags

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Close