Фактчек

Нардеп Пташник оголосила викривлені дані про доходи від приватизації і дефіцит доходів бюджету

 

Народний депутат Вікторія Пташник 31 серпня в ефірі “112 Україна” сказала: “Постійно: ми закладаємо в бюджет кошти в доходну частину, які потім не можемо виконати. Наприклад, кошти від приватизації. Скільки з року в рік у нас збільшується доходна частина від приватизації, прогноз?Ми постійно кажемо, що державні підприємства це корупція… І що? Наслідки приватизації ви бачите. Ні Одеського припортового заводу, ні Центренерго” (9.20)
а

ВЕРДИКТ: ФАКТИЧНА ПОМИЛКА

Не зважаючи на те, що після Євромайдану Фонд Держмайна жодного разу не виконав план приватизації в повному обсязі, дохідна частина держбюджету може бути бездефіцитною, як було в 2015 році.

Кількамільярдний дефіцит доходів державного бюджету в Україні формують не тільки занадто малі, порівняно з планом, доходи від приватизації держвласності, а ще й надходження від діяльності держпідприємств, плати за користування надрами, тощо.

а

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

За всі роки незалежності Україна продала близько 3% об’єктів державної власності, –дослідив FactCheck весною 2016 року. Хоча, спроби розпочати масштабну приватизацію державної власності здійснювалися з часу здобуття незалежності неодноразово.

Останній етап приватизації був оголошений після Євромайдану.

Не можна сказати, що в даному випадку приватизація не принесла результатів:лише з січня 2016 до квітня 2017, кількість держпідприємств зменшилася із 3 679 до 3 624. Але, ці цифри набагато менші за планові показники, оскільки тільки на 2016-2017 роки Кабмін уповноважив Фонд Держжмайна продати 300 дерпідприємств.

Заради цікавості: на майбутні 2017-2020 роки заплановано продати аж 893 держпідприємства, втім, за перші 6 місяців 2017 року вдалося продати тільки 83 підприємства.

Найбільшими підприємствами, які Фонд держмайна збирається продати, є Одеський припортовий завод, «Банк реконструкції і розвитку», 6 обленерго і електрогенеруюча компанія «Центренерго». Та через різні формальні і неформальні причини приватизація  затягується, як у випадку із ОПЗ і «Центренерго» (де тривають корпоративні конфлікти і суди). А десь – відбувається повним ходом, як-от з продажем державних часток в обленерго. Наприкінці серпня 2017 року з’явились новини, що держава продала по 25% акцій “Донецькобленерго”, “Київенерго” і “Західенерго” холдингу СКМ який належить Ринату Ахметову.

В законах про державний бюджет України з 2015 року щорічно закладається, отримання від приватизації 17,1 млрд грн. І щороку ця цифра не справджується (Графік 1).

Скриншот 2017-10-15 18-42-33

 

Графік 1. Порівняння планових і фактичних доходів держбюджету від приватизації держвласності [За даними законів України про бюджет на 2013-2017 роки і Держказначейства]

 

На думку експертів, провести приватизацію заважають:

Природно, що невиконання закладених в бюджет планів приватизації негативно впливає на наповнення державної скарбниці. Але стверджувати, ніби невиконання доходів держбюджету відбувається виключно через провал приватизації також буде перебільшенням. Для прикладу: за даними Держказначейства, у 2015 році перевищення запланованих доходів бюджету над фактичними становило 2,68 млрд грн (Графік 2). Хоч план приватизації і недовиконаний на 16,90 млрд грн, дохідна частина бюджету завдяки збільшенню податкових і неподаткових платежів зведена без дефіциту.

Скриншот 2017-10-15 18-42-58

Графік 2. Переважання запланованих доходів державного бюджету над фактичними у 2013-2017 роках [За даними Держказначейства]

З іншого боку, в 2016 році недовиконання плану приватизації становило 14,50 млрд грн. А дефіцит дохідної частини 15,24 млрд грн. Тобто виконання плану приватизації істотно би зменшило дефіцит доходів бюджету.

Втім, цей дефіцит могли б зменшити і інші фактори окрім приватизації, наприклад:

  • виконання плану з ренти за використання надр. Дефіцит в дохідній частині бюджету становить 18,41 млрд;
  • сплата ПДВ – дефіцит 7,46 млрд;
  • 6,23 млрд грн дефіцитних надходжень плати за діяльність бюджетних установ, і т д.

а

Автор: Олексій Півторак

Редактор: Олександр Гороховський
п 
а

Ще по темі:

Tags

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Close