Фактчек

Міністр палива та енергетики Насалик оприлюднив реальні показники виробництва електроенергії в Україні

nasalik

Міністр палива, енергетики і вугільної промисловості України Ігор Насалик під час засідання Кабміну 27 квітня сказав кілька тез стосовно змін на ринку енергетики України, які ми могли залишити без перевірки (1:05).

Теза 1: «Якшо ви побачите, то у нас пройшов в 2017 рік майже на 4 з лишнім мільярда КВт-год. І в першу чергу це пов’язано, 75% це споживає промисловість. Можемо говорити про, шо промисловість в нас оживає. Але, якшо звернете увагу, що цю різницю ми покриваєм за рахунок, виключно, я хочу на цьому наоголосити атомної промисловості плюс 4 млрд 2 млрд ГЕС. Натомість, виробництво електроенергії тепловими електростанціями зменшилось практично на мільярд».

 

ВЕРДИКТ: НАПІВПРАВДА

Виробництво електроенергії тепловими електростанціями зменшилося на 0,91 млрд КВт*год, із 14,66 в І кв 2016 до 13,75 в цьому році. Попри зменшення частки електроенергії, яку виробляють ТЕС, атомні і гідроелектростанції за цей час виробили тільки 65,5%. При цьому, частка ТЕС в електрогенерації залишається на рівні 33,5%.

Промисловість України в І кв спожила 12,8 млрд КВт*год, тобто 39,5% із 32,4 млрд КВт*год згенерованих за цей час всіма електростанціями України. Насправді, промисловість споживала всього на 0,4 млрд КВт*год більше як торік. Величина споживання електроенергії не показник величини промвиробництва.

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

За три місяці 2017 року Українські електростанції виробили 41,65 КВт*год електроенергії, свідчать статистичні дані Мінпаливенерго. Навіть при блокаді торгівлі з окупованими територіями Донеччини і Луганщини, в першому кварталі цього року, порівняно з цим же періодом попереднього року, генерація електроенергії виросла на 2,6%. З них, 23,79 млрд КВт*год, або ж 57,12%, створили атомні електростанції (Графік 1).

Графік 1. Виробництво електроенергії за видами генерації в І кварталах 2016-2017 рр [Джерело: Мінпаливенерго]

skrinshot-2017-05-23-14-41-20

З офіційних даних видно, що в першому кварталі 2017 року, українські гідроелектростанції виробили не 2, а 3,1 млрд КВт*год електроенергії.

А от  виробництво електроенергії тепловими електростанціями в цьому році зменшилося на 0,91 млрд КВт*год, із 14,66 в І кв 2016 до 13,75 млрд КВт*год.

У І кв. 2017 року українські промислові сповивачі спожили 12,8 КВт*год електроенергії, що становить трохи більше третини від загальної кількості спожитої на внутрішньому ринку електроенергії.

Графік 2. Структура споживання електроенергії в І кв 2016-2017 рр  [Джерело: Мінпаливенерго]

skrinshot-2017-05-23-14-41-38

Порівняння цифри споживання електроенергії промисловими споживачами в першому кварталі 2017 з відповідним періодом минулого року не дозволяє так впевнено сказати, що українська промисловість «оживає», як висловився міністр. І причина проста: в І кв. минулого року українська промисловість спожила всього на 0,4 КВт*год електроенергії менше. Тобто, різкого підйому в споживанні не видно. А показником того що промисловість розвивається є індекс промислового виробництва, який обчислює Держстат. З цих даних видно, що промисловість в першому кварталі 2017, порівняно з цим же періодом 2016 не зросла, а навіть опустилася на 0,7%.

 

Теза 2: «Сама така схема дала можливість зупинити на сьогодні 5 теплових електрогенерацій, які працюють на антрацитовій групі вугілля. На сьогоднішній день ми працюємо тільки на двох блоках, які працюють на Луганській ТЕЦ».

ВЕРДИКТ: НАПІВПРАВДА

За даними Мінпаливенерго на 28 квітня в Україні працюють дві з шести теплових електростанцій, які працюють на вугіллі антрацитової марки: Луганська і Трипільська ТЕС. 

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Україна з кінця січня 2017 року має проблеми з доступом до вугілля, яке видобувається на непідконтрольних державі територіях Донецької і Луганської областей.  Якраз на тих територіях видобувається більшість найбільш калорійного вугілля антрацитової групи, на яких працюють: Придніпровська, Слов’янська, Трипільська, Зміївська, Луганська і Криворізька ТЕС, а також кілька невеликих ТЕЦ. Всі решта електростанцій України працюють на вугіллі марок «пісна» і «газове», які видобуваються в не окупованій частині Донбасу, Дніпропетровщині, на Львівщині і Волині.

Мінпаливенерго від лютого кожен робочий день публікує набір даних «Інформація щоденного стану накопичення вугілля на складах ТЕС та ТЕЦ», з яких можна встановити чи електростанції працюють.

Згідно з останніми даними , працюють Луганська ТЕС і Трипільська ТЕС.

 

Автор: Олексій Півторак

Редактор: Олександр Гороховський

Ще по темі:

Tags

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Close