Фактчек

«Дезомбуючи» свідомість українців про ціни на газ, Тимошенко збрехала чотири рази«Дезомбуючи» свідомість українців про ціни на газ, Тимошенко збрехала чотири рази

глава фракции ВО "Батькивщина" в ВР Юлия Тимошенко

Частина I

23 червня 2016 року в програмі «Вечірній прайм» на телеканалі «112 Україна» голова фракції ВО “Батьківщина” у ВР Юлія Тимошенко поміж іншого сказала «Я хотіла би виконувати певну функцію в політиці. В тому числі – це зняття зомбування з свідомості українців. Знаєте, таке де-зомбування» (28:15). Здійснюючи «де-зомбування» населення, вона зробила низку заяв з приводу тарифів на газ, субсидій та якості державного управління.

 ТВЕРДЖЕННЯ 1: 

«Згадайте таке формулювання «ринкова ціна на газ». Скажіть мені, будь-ласка, ринкова ціна може встановлюватись постановою уряду? Ринкова ціна може встановлюватися тільки ринком. А якщо ринка немає, то не треба її називати ринковою».

ВЕРДИКТ: БРЕХНЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Постановами уряду № 315 від 27.04.2016 та № 758 від 1.10.2015 в Україні встановлювалася не ринкова, а гранична роздрібна ціна на газ для споживчих потреб населення. Згідно із Законом України про ціни і ціноутоврення № 5007-VI від 21.06.21012, гранична ціна – це максимально або мінімально допустимий рівень ціни, який може застосовуватися суб’єктом господарювання.

В Україні створено формальні законодавчі підстави для функціонування ринку газу. 9 квітня 2015 року Верховна Рада України у другому читанні та в цілому прийняла Закон про ринок природного газу № 329-VIII. Цим законом визначаються правові засади функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу. Його прийнято задля інтеграції з ринками природного газу держав – сторін Енергетичного Співтовариства, у тому числі шляхом створення регіональних ринків природного газу.

Фракція політичної партії “Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина”дала за нього 17 голосів під час другого читання. І хоча особисто Юлія Тимошенко в день голосування була відсутня, вона схвально голосувала за згаданий закон під час його ухвалення за основу 5.03.2015.

Також в українському правовому полі уже діють основні суб’єкти ринку природного газу (підпункт 39 пункту 1 статті 1 Закону) – оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, замовники, оптові продавці, оптові покупці, постачальники та споживачі. Споживачі газу для побутових потреб (населення) має право купувати газ, як за регульованою ціною, так і за договірною, якщо запропонована постачальником нерегульована ціна буде нижче регульованої та (або) буде запропонований більш високий рівень сервісу.

ТВЕРДЖЕННЯ 2:

«Він [уряд Гройсмана] абсолютно не обґрунтував навіть те, що зробив [встановивши ціну на газ]. Тому що він не базувався на ціні на газ українського видобутку».

ВЕРДИКТ: НАПІВПРАВДА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

У постанові №315 від 27.04.2016 необхідність підняття граничних роздрібних на природний газ для населення обгрунтована

 • «метою забезпечення енергонезалежності держави»;
 • необхідністю «забезпечити надходження до державного бюджету, що будуть спрямовані на виплату житлових субсидій, які залишаються головним механізмом забезпечення соціального захисту населення під час оплати житлово-комунальних послуг та гарантують малозабезпеченим громадянам стабільність витрат на їх оплату незалежно від зміни тарифів»;
 • перспективою «залучити значний інвестиційний ресурс у розвиток власного видобутку газу».

У той же час, постановою з 1 травня 2016 року встановлюється оптова ціна природного газу 4 942 грн. за 1000 куб метрів, яка визначається з урахуванням:

– прогнозної ціни на німецькому газовому хабі NCG (за даними агентства “Platt’sEuropeanGasDaily”);

– вартості транспортування від NCG до західного кордону України через територію Німеччини, Чехії та Словаччини (за тарифами європейських операторів ГТС);

– установленого НКРЕКП тарифу на послуги транспортування природного газу транскордонними газопроводами до точок входу в ГТС України.

Встановлюючи нові тарифи на природний газ, уряд керувався цінами на блакитне паливо, які формуються в країнах-членах європейського Енергетичного співтовариства, членом якого з 2011 року є Україна. Метою останнього проголошено створення панєвропейського енергетичного ринку. З січня 2015 співтовариство перейшло до етапу лібералізації ринків газу та електроенергії для всіх типів клієнтів. Уряд України при розрахунках граничної ціни на газ для населення спирався не на ціну газу вітчизняного видобутку, а орієнтувався на ціни, що діють на європейському енергетичному ринку.

ТВЕРДЖЕННЯ 3:

«Національна комісія з регулювання електроенергетики не мала права встановлювати тарифи на централізоване теплопостачання і водопостачання. Тому, що це не їх компетенція, а компетенція місцевих органів влади».

ВЕРДИКТ: НАПІВПРАВДА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Президент України Петро Порошенко, створюючи своїм указом № 715/2014 від 10.09.2014 «Про затвердження Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» НКРЕКП, в пункті 3 визначив основні її завдання. Серед них – збалансування інтересів суб’єктів господарювання, споживачів і держави та їх захист від природних монополій.

В підпункті 7 статті 4 вказано, що НКРЕКП відповідно до покладених на неї завдань установлює

 • тарифи на теплову енергію, що виробляється на теплоелектроцентралях, ТЕС, АЕС та когенераційних установках і установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії;
 • тарифи на комунальні послуги для суб’єктів природних монополій та суб’єктів господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється НКРЕКП.

У той же час підпунктом 2 статті 28 Закону про місцеве самоврядування передбачені такі повноваження органів сільських, селищних, міських рад в галузі бюджету, фінансів і цін: встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.

Легітимність створення НКРЕКП через указ Президента на сьогодні поставлена під сумнів – в судах розглядаються декілька позовів щодо її правомірності.

ТВЕРДЖЕННЯ 4:

«А тепер уявіть собі: у нас існує сьогодні дві постанови про підвищення ціни на газ. Одна – Кабінету міністрів України, а друга – у нас ще є стара постанова Національної комісії регулювання теж про встановлення ціни на газ. У нас два органи встановили абсолютно різну ціну на газ».

ВЕРДИКТ: БРЕХНЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) своєю постановою № 583 від 3.03.2015 встановила роздрібні ціни на природний газ, що використовується для потреб населення (з урахуванням податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, тарифів на послуги з транспортування, розподілу і постачання природного газу за регульованим тарифом), на рівні 7,188 грн за 1 м3.

Однак, з 1 жовтня 2015 року вступив в дію Закон України «Про ринок природного газу», відповідно до якого з 1.10.2015 НКРЕКП втратила повноваження щодо забезпечення проведення цінової політики на ринку природного газу (в частині встановлення цін на природний газ для споживачів України).

Відповідно до статті 11 Закону про ринок природного газу єдиним можливим шляхом встановлення роздрібних цін на природний газ для забезпечення потреб населення тепер є механізм покладення з боку Кабінету Міністрів України спеціальних обов‘язків щодо ціни на суб‘єктів ринку природного газу.

 Так, 1 жовтня 2015 року Кабмін прийняв постанову № 758 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період)». При цьому, пунктом 13 цього Положення визначено граничні роздрібні ціни на природний газ для побутових споживачів, диференційовані залежно від виду та обсягів використання природного газу.

ТВЕРДЖЕННЯ 5:

«Ви пам’ятаєте цю тему: не може 52 % в ціні на газ бути податків. В той час, якщо ви пам’ятаєте, в Великій Британії 4,6 % складають податки в ціні на газ».

ВЕРДИКТ: НАПІВПРАВДА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ

У роздрібній ціні газу для населення, встановленій постановою № 315 Кабінету міністрів України на рівні 6 879 грн / тис куб метрів,

 • 1 146 грн припадає на податок на додану вартість,
 • 2 425 грн – рентний платіж, що сплачується компанією «Укргазвидобування» до державного бюджету.

Таким чином, в оновленій ціні газу для населення на згадані податки припадає 3 571 грн або 52 %.

За інформацією Євростату, частка податків у вартості газу для споживачів у Великій Британії дійсно складає 4,6 %. Вона є найнижчою в ЄС, в інших країнах частка починається від 14 %. У деяких країнах союзу рівень оподаткування газу для населення близький до українського – 43 % у Нідерландах, 45 % у Швеції, 47 % у Румунії – або навіть вищий – 57 % ціни у Данії.

ТВЕРДЖЕННЯ 6:

«Людям ставлять якусь захмарну, навіть уже не імпортну ціну. Тому що це набагато більше імпортної ціни… Ціна на газ, яка нічим не пояснюється».

ВЕРДИКТ: БРЕХНЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ

Гранична ціна на газ для населення, встановлена постановою Кабінету міністрів № 315 від 27.04.2016 на рівні 6 879 грн за тисячу куб метрів, пояснюється включенням до неї таких складових, передбачених законодавством або умовами функціонування газо-транспортних мереж:

– 4 849 грн / тис куб метрів – вартість покупки Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» газу вітчизняного видобутку у компанії «Укргазвидобування» або імпортного газу в закордонних постачальників,

– 93 грн / тис куб метрів – маржа, закладена на користь НАК «Нафтогаз України»,

– 514 грн / тис куб метрів – середньозважений тариф на розподілення, який отримують приватні власники газорозподільчих мереж (облгази),

– 219 грн / тис куб метрів – середньозважений тариф на магістральне транспортування газу, який отримує державна компанія «Укртрансгаз»,

– 57 грн / тис куб метрів – вартість постачання газу, яку отримують приватні постачальники,

– 1 146 грн / тис куб метрів – податок на додану вартість, що потрапляє в державний бюджет.

За обстеженням інформаційного порталу 104.ua, роздрібна ціна на природний газ для населення не є «захмарною» в порівнянні з країнами Європи. Ціна газу для населення в Києві:

 • в 1,7 рази нижча, ніж в Бухаресті,
 • в 2,4 рази нижча, ніж у Ризі,
 • в 2,6 разів нижча, ніж у Варшаві,
 • в 3,4 рази нижча, ніж у Празі,
 • в 4,0 рази нижча, ніж у Берліні,
 • в 5,3 рази нижча, ніж у Копенгагені,
 • в 3,7 рази нижча, ніж у середньому по іншим столицям Європи.

ТВЕРДЖЕННЯ 7:

«Це монополія. І тому треба закласти рентабельність: не 500 – 600 відсотків річних, а закласти рентабельність 30 – 40 %. Так як у всьому світі: нормально закладається рентабельність»

ВЕРДИКТ: НАПІВПРАВДА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ

Рентабельність одиниці продукції – це економічний показник, що розраховується як відношення чистого прибутку до собівартості виробництва одиниці продукції.

Візьмемо за одиницю продукції тисячу кубічних метрів газу українського видобутку, який компанія «Укргазвидобування» продає НАК «Нафтогаз України» за 4 849 грн.

Вирахуємо з нього 50 % ренти, яку «Укргазвидобування» сплачує до державного бюджету:

4 849 · 0,5 = 2 424,5 грн – дохід «Укргазвидобування» після сплати ренти

На 14:10-ій хвилині інтерв’ю Юлія Тимошенко заявила, що собівартість газу власного видобутку складає 15 – 20 дол. У національній валюті на дату заяви вона становитиме 368,3 – 497,6 грн. Або в середньому 433 грн ( = (368,3 + 497,6) ÷ 2)

Якщо припустити, що собівартість видобутку газу дійсно така, то доподатковий прибуток «Укргазвидобування» на тисячі кубічних метрів складатиме різницю між його доходом і собівартістю:

2 424,5 – 433 = 1 991,5 грн – доподатковий прибуток

Вирахувавши із нього 18 % податку на прибуток підприємств, отримаємо чистий прибуток «Укргазвидобування»

1 991,5 · (1 – 0,18) = 1 633 грн – чистий прибуток «Укргазвидобування» на тисячі кубічних метрів газу

Рентабельність тисячі кубічних метрів газу від «Укргазвидобування» становитиме відношення чистого прибутку до собівартості видобутку:

1 633 ÷ 433 = 3,77 · 100 % = 377 %

377 % – середня рентабельність тисячі кубічних метрів газу вітчизняного видобутку за умови, що його собівартість – 433 грн.

ТВЕРДЖЕННЯ 8:

«Всі, підкреслюю, всі країни світу мають багато цін на природний газ. Одна ціна – для промисловості. Друга ціна – для теплокомуненерго. Третя ціна – для населення. Четверта ціна – для населення, яке потребує допомоги».

ВЕРДИКТ: НАПІВПРАВДА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ

В країнах Європи дійсно існує багато цін на природний газ. Статистична організація Європейської комісії – Євростат – повідомляє, що «тарифи на газ або цінові схеми варіюють від одного постачальника до іншого. Неспівпадіння можуть виникнути за умовами укладених контрактів, особливо для великих промислових користувачів. Для невеликих споживачів, вони, як правило, встановлюються залежно від кількості спожитого газу, зважаючи на ряд інших характеристик. Більшість тарифів також включають в себе деяку форму фіксованого збору.

Тому немає єдиної ціни на природний газ» для промислових користувачів у країнах Європи. Але різноманіття цін породжено ринковим механізмом ціноутворення, а не штучним розподілом споживачів газу за категоріями.

Євростат збирає інформацію про ціни на природний газ від підприємців, умовно розділяючи їх на шість різних типів, після чого обраховує середню ціну для промисловості по країні.

Важливо, що, на відміну від України, в країнах ЄС газ для промисловості виявляється в середньому в 1,5 рази дешевшим, ніж для споживачів (графік 1).

Графік 1. Відношення ціни на газ для населення до ціни на газ для промисловості в деяких країнах ЄС у другому півріччі 2015 року [FactCheck на основі Eurostat]

Тимошенко-график

 ТВЕРДЖЕННЯ 9:

«Казахстан: 82 долара за тисячу кубічних метрів продає Казахстан [газ] своїм громадянам. Там закладені інвестиції, податки, транспортування. Все під ключ»

ВЕРДИКТ: ПРАВДА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Регулювання цін на природний газ в Республіці Казахстан віднесено до компетенції Агентства з регулювання природних монополій. Їм затверджена методика розрахунку цін для внутрішніх споживачів, які розділені на дві групи:

 – побутові споживачі (населення), які отримують товарний газ з газорозподільної системи, і теплоенергетичні компанії;

– промислові та комунально-побутові споживачі.

Для населення відпускні ціни встановлюються на підставі розрахункової диференційованої оптової ціни товарного газу, скоригованої на коефіцієнт зміни оптової ціни реалізації товарного газу, який визначається з урахуванням витрат газорозподільної організації на придбання товарного газу,  ціни реалізації газу, що історично склалася, а також соціально-економічних чинників ціноутворення на внутрішньому ринку Республіки Казахстан.

З 1 липня 2015 року Агентство Республіки Казахстан з регулювання природних монополій запровадило наступні тарифи для внутрішніх споживачів

 • для побутових споживачів (населення) в розмірі 27,27 тенге за 1 кубічний метр, з ПДВ, включаючи тариф транспортування газорозподільними системам;
 • для комунально-побутових і промислових споживачів в розмірі 27 361,60 тенге за 1000 кубічних метрів, з ПДВ, без урахування тарифу транспортування газорозподільними системам;
 • тариф транспортування товарного газу газорозподільними системам 3 946,2416 тенге за 1000 кубічних метрів, з ПДВ.

Середньозважений курс казахської валюти до долара США на 23.06.2016 (дату заяви Юлії Тимошенко) становив 336,6 тенге / дол. Таким чином, тисяча кубічних метрів газу в Казахстані коштує для населення 81,0 дол, для промисловості 81,3 дол (але без тарифу за транспортування).

ТВЕРДЖЕННЯ 10:

«Якщо так залишиться на наступний рік, то в наступному році обсяг субсидій, які потрібно буде заплатити, перевищить обсяг видатків на оборону, Нацгвардію і на все, що стосується захисту України».

ВЕРДИКТ: БРЕХНЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

У Державному бюджеті на 2016 рік для субвенцій на надання пільг та житлових субсидій населенню заплановано 40,3 млрд грн. Одночасно на потреби різноманітних міністерств, відомств та служб, до компетенції яких належить захист суверенітету та територіальної цілісності держави, заплановано 91,3 млрд грн, зокрема:

– на Міністерство оборони – 55,5 млрд грн;

– на Національну поліцію – 14,8 млрд грн;

– на Національну гвардію – 9,0 млрд грн;

-на Прикордонну службу – 5,5 млрд грн;

– на Службу безпеки – 5,5 млрд грн;

– на Службу зовнішньої розвідки – 1,0 млрд грн.

За розрахунками Міністра фінансів, в 2017 році на фінансування субсидій населенню необхідно буде 70 – 80 млрд грн. Якщо в 2017 році видатки «на все, що стосується захисту України» залишаться на рівні 2016 року, як припустила Юлія Тимошенко, то навіть в цьому випадку витрати на субсидії не перевищать видатків на оборону.

 ТВЕРДЖЕННЯ 11:

«За 92 долари за тисячу кубічних метрів продає Росія [для свого населення] з надприбутками. Розумієте!

ВЕРДИКТ: ПРАВДА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Вартість газу для населення в Російській Федерації визначається спеціалізованими підрозділами місцевих органів виконавчої влади. Для цього вони спираються на складну формулу ціни на газу, встановлену наказом Федеральної служби по тарифах РФ. Уся територія країни розподілена на цінові пояси залежно від рівня розвитку газо-транспортної інфраструктури. Ціни на газ у кожному з регіонів РФ:

– вирівнюються із цінами на газ для «далекого зарубіжжя»,

– корегуються на приналежність його до окремого цінового поясу,

– знижуються на вартість транспортування, величину експортного мита на газ та поправочний коефіцієнт від Федеральної служби по тарифах.

Ціна на газ для «далекого зарубіжжя», в свою чергу, залежить від вартості мазуту та газойля, які поставляються у порти Амстердаму, Роттердаму і Антверпена, а також курсу долару США до рубля.

В підсумку, ціна за газ, яку сплачує населення Росії, різниться від регіону до регіону та мети використання. Деякі приклади цін наведено в табл. 1.

Таблиця 1. Тарифи на природний газ для населення в деяких регіонах РФ у І півріччі 2016 р. 

Таблица-1

*Примітка: курс 63,72 руб / 1 дол обрано на 23.06.16, дату заяви Ю. Тимошенко. ** Примітка: дані для ІІ півріччя 2016 р. Джерело: FactCheck на основі Энерго24

 

Читайте за темою:

ВЕРДИКТ: НАПІВПРАВДА     Юлія Тимошенко: Яценюк – найгірший прем’єр-міністр усіх часів незалежності України

ВЕРДИКТ: БРЕХНЯ     Юлія Тимошенко: Україна на третьому місці в світі по відмиванню грошей через офшори

ВЕРДИКТ: БРЕХНЯ     Юлія Тимошенко: Наш закон про тимчасові слідчі комісії на сотні сторінок

 

Автор: Дмитро Єфремов

Експерт:  Дмитро Маруніч

Редактор: Олександр Гороховський

ВАЖЛИВО: Якщо політик або читач не згоден з нашим вердиктом, після надання підтверджуючої інформації, редакційна колегія залишає за собою право змінити вердикт, обов’язково зазначивши дану зміну в статті!

728x90fc

 

[vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_facebook type=”button_count”][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_tweetmeme type=”vertical”][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text] [post-views] [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Тимошенко

Частина I

23 червня 2016 року в програмі «Вечірній прайм» на телеканалі «112 Україна» голова фракції ВО “Батьківщина” у ВР Юлія Тимошенко поміж іншого сказала «Я хотіла би виконувати певну функцію в політиці. В тому числі – це зняття зомбування з свідомості українців. Знаєте, таке де-зомбування» (28:15). Здійснюючи «де-зомбування» населення, вона зробила низку заяв з приводу тарифів на газ, субсидій та якості державного управління.

 ТВЕРДЖЕННЯ 1: 

«Згадайте таке формулювання «ринкова ціна на газ». Скажіть мені, будь-ласка, ринкова ціна може встановлюватись постановою уряду? Ринкова ціна може встановлюватися тільки ринком. А якщо ринка немає, то не треба її називати ринковою».

ВЕРДИКТ: БРЕХНЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Постановами уряду № 315 від 27.04.2016 та № 758 від 1.10.2015 в Україні встановлювалася не ринкова, а гранична роздрібна ціна на газ для споживчих потреб населення. Згідно із Законом України про ціни і ціноутоврення № 5007-VI від 21.06.21012, гранична ціна – це максимально або мінімально допустимий рівень ціни, який може застосовуватися суб’єктом господарювання.

В Україні створено формальні законодавчі підстави для функціонування ринку газу. 9 квітня 2015 року Верховна Рада України у другому читанні та в цілому прийняла Закон про ринок природного газу № 329-VIII. Цим законом визначаються правові засади функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу. Його прийнято задля інтеграції з ринками природного газу держав – сторін Енергетичного Співтовариства, у тому числі шляхом створення регіональних ринків природного газу.

Фракція політичної партії “Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина”дала за нього 17 голосів під час другого читання. І хоча особисто Юлія Тимошенко в день голосування була відсутня, вона схвально голосувала за згаданий закон під час його ухвалення за основу 5.03.2015.

Також в українському правовому полі уже діють основні суб’єкти ринку природного газу (підпункт 39 пункту 1 статті 1 Закону) – оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, замовники, оптові продавці, оптові покупці, постачальники та споживачі. Споживачі газу для побутових потреб (населення) має право купувати газ, як за регульованою ціною, так і за договірною, якщо запропонована постачальником нерегульована ціна буде нижче регульованої та (або) буде запропонований більш високий рівень сервісу.

ТВЕРДЖЕННЯ 2:

«Він [уряд Гройсмана] абсолютно не обґрунтував навіть те, що зробив [встановивши ціну на газ]. Тому що він не базувався на ціні на газ українського видобутку».

ВЕРДИКТ: НАПІВПРАВДА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

У постанові №315 від 27.04.2016 необхідність підняття граничних роздрібних на природний газ для населення обгрунтована

 • «метою забезпечення енергонезалежності держави»;
 • необхідністю «забезпечити надходження до державного бюджету, що будуть спрямовані на виплату житлових субсидій, які залишаються головним механізмом забезпечення соціального захисту населення під час оплати житлово-комунальних послуг та гарантують малозабезпеченим громадянам стабільність витрат на їх оплату незалежно від зміни тарифів»;
 • перспективою «залучити значний інвестиційний ресурс у розвиток власного видобутку газу».

У той же час, постановою з 1 травня 2016 року встановлюється оптова ціна природного газу 4 942 грн. за 1000 куб метрів, яка визначається з урахуванням:

– прогнозної ціни на німецькому газовому хабі NCG (за даними агентства “Platt’sEuropeanGasDaily”);

– вартості транспортування від NCG до західного кордону України через територію Німеччини, Чехії та Словаччини (за тарифами європейських операторів ГТС);

– установленого НКРЕКП тарифу на послуги транспортування природного газу транскордонними газопроводами до точок входу в ГТС України.

Встановлюючи нові тарифи на природний газ, уряд керувався цінами на блакитне паливо, які формуються в країнах-членах європейського Енергетичного співтовариства, членом якого з 2011 року є Україна. Метою останнього проголошено створення панєвропейського енергетичного ринку. З січня 2015 співтовариство перейшло до етапу лібералізації ринків газу та електроенергії для всіх типів клієнтів. Уряд України при розрахунках граничної ціни на газ для населення спирався не на ціну газу вітчизняного видобутку, а орієнтувався на ціни, що діють на європейському енергетичному ринку.

ТВЕРДЖЕННЯ 3:

«Національна комісія з регулювання електроенергетики не мала права встановлювати тарифи на централізоване теплопостачання і водопостачання. Тому, що це не їх компетенція, а компетенція місцевих органів влади».

ВЕРДИКТ: НАПІВПРАВДА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Президент України Петро Порошенко, створюючи своїм указом № 715/2014 від 10.09.2014 «Про затвердження Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» НКРЕКП, в пункті 3 визначив основні її завдання. Серед них – збалансування інтересів суб’єктів господарювання, споживачів і держави та їх захист від природних монополій.

В підпункті 7 статті 4 вказано, що НКРЕКП відповідно до покладених на неї завдань установлює

 • тарифи на теплову енергію, що виробляється на теплоелектроцентралях, ТЕС, АЕС та когенераційних установках і установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії;
 • тарифи на комунальні послуги для суб’єктів природних монополій та суб’єктів господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється НКРЕКП.

У той же час підпунктом 2 статті 28 Закону про місцеве самоврядування передбачені такі повноваження органів сільських, селищних, міських рад в галузі бюджету, фінансів і цін: встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.

Легітимність створення НКРЕКП через указ Президента на сьогодні поставлена під сумнів – в судах розглядаються декілька позовів щодо її правомірності.

ТВЕРДЖЕННЯ 4:

«А тепер уявіть собі: у нас існує сьогодні дві постанови про підвищення ціни на газ. Одна – Кабінету міністрів України, а друга – у нас ще є стара постанова Національної комісії регулювання теж про встановлення ціни на газ. У нас два органи встановили абсолютно різну ціну на газ».

ВЕРДИКТ: БРЕХНЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) своєю постановою № 583 від 3.03.2015 встановила роздрібні ціни на природний газ, що використовується для потреб населення (з урахуванням податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, тарифів на послуги з транспортування, розподілу і постачання природного газу за регульованим тарифом), на рівні 7,188 грн за 1 м3.

Однак, з 1 жовтня 2015 року вступив в дію Закон України «Про ринок природного газу», відповідно до якого з 1.10.2015 НКРЕКП втратила повноваження щодо забезпечення проведення цінової політики на ринку природного газу (в частині встановлення цін на природний газ для споживачів України).

Відповідно до статті 11 Закону про ринок природного газу єдиним можливим шляхом встановлення роздрібних цін на природний газ для забезпечення потреб населення тепер є механізм покладення з боку Кабінету Міністрів України спеціальних обов‘язків щодо ціни на суб‘єктів ринку природного газу.

 Так, 1 жовтня 2015 року Кабмін прийняв постанову № 758 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період)». При цьому, пунктом 13 цього Положення визначено граничні роздрібні ціни на природний газ для побутових споживачів, диференційовані залежно від виду та обсягів використання природного газу.

ТВЕРДЖЕННЯ 5:

«Ви пам’ятаєте цю тему: не може 52 % в ціні на газ бути податків. В той час, якщо ви пам’ятаєте, в Великій Британії 4,6 % складають податки в ціні на газ».

ВЕРДИКТ: НАПІВПРАВДА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ

У роздрібній ціні газу для населення, встановленій постановою № 315 Кабінету міністрів України на рівні 6 879 грн / тис куб метрів,

 • 1 146 грн припадає на податок на додану вартість,
 • 2 425 грн – рентний платіж, що сплачується компанією «Укргазвидобування» до державного бюджету.

Таким чином, в оновленій ціні газу для населення на згадані податки припадає 3 571 грн або 52 %.

За інформацією Євростату, частка податків у вартості газу для споживачів у Великій Британії дійсно складає 4,6 %. Вона є найнижчою в ЄС, в інших країнах частка починається від 14 %. У деяких країнах союзу рівень оподаткування газу для населення близький до українського – 43 % у Нідерландах, 45 % у Швеції, 47 % у Румунії – або навіть вищий – 57 % ціни у Данії.

ТВЕРДЖЕННЯ 6:

«Людям ставлять якусь захмарну, навіть уже не імпортну ціну. Тому що це набагато більше імпортної ціни… Ціна на газ, яка нічим не пояснюється».

ВЕРДИКТ: БРЕХНЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ

Гранична ціна на газ для населення, встановлена постановою Кабінету міністрів № 315 від 27.04.2016 на рівні 6 879 грн за тисячу куб метрів, пояснюється включенням до неї таких складових, передбачених законодавством або умовами функціонування газо-транспортних мереж:

– 4 849 грн / тис куб метрів – вартість покупки Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» газу вітчизняного видобутку у компанії «Укргазвидобування» або імпортного газу в закордонних постачальників,

– 93 грн / тис куб метрів – маржа, закладена на користь НАК «Нафтогаз України»,

– 514 грн / тис куб метрів – середньозважений тариф на розподілення, який отримують приватні власники газорозподільчих мереж (облгази),

– 219 грн / тис куб метрів – середньозважений тариф на магістральне транспортування газу, який отримує державна компанія «Укртрансгаз»,

– 57 грн / тис куб метрів – вартість постачання газу, яку отримують приватні постачальники,

– 1 146 грн / тис куб метрів – податок на додану вартість, що потрапляє в державний бюджет.

За обстеженням інформаційного порталу 104.ua, роздрібна ціна на природний газ для населення не є «захмарною» в порівнянні з країнами Європи. Ціна газу для населення в Києві:

 • в 1,7 рази нижча, ніж в Бухаресті,
 • в 2,4 рази нижча, ніж у Ризі,
 • в 2,6 разів нижча, ніж у Варшаві,
 • в 3,4 рази нижча, ніж у Празі,
 • в 4,0 рази нижча, ніж у Берліні,
 • в 5,3 рази нижча, ніж у Копенгагені,
 • в 3,7 рази нижча, ніж у середньому по іншим столицям Європи.

ТВЕРДЖЕННЯ 7:

«Це монополія. І тому треба закласти рентабельність: не 500 – 600 відсотків річних, а закласти рентабельність 30 – 40 %. Так як у всьому світі: нормально закладається рентабельність»

ВЕРДИКТ: НАПІВПРАВДА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ

Рентабельність одиниці продукції – це економічний показник, що розраховується як відношення чистого прибутку до собівартості виробництва одиниці продукції.

Візьмемо за одиницю продукції тисячу кубічних метрів газу українського видобутку, який компанія «Укргазвидобування» продає НАК «Нафтогаз України» за 4 849 грн.

Вирахуємо з нього 50 % ренти, яку «Укргазвидобування» сплачує до державного бюджету:

4 849 · 0,5 = 2 424,5 грн – дохід «Укргазвидобування» після сплати ренти

На 14:10-ій хвилині інтерв’ю Юлія Тимошенко заявила, що собівартість газу власного видобутку складає 15 – 20 дол. У національній валюті на дату заяви вона становитиме 368,3 – 497,6 грн. Або в середньому 433 грн ( = (368,3 + 497,6) ÷ 2)

Якщо припустити, що собівартість видобутку газу дійсно така, то доподатковий прибуток «Укргазвидобування» на тисячі кубічних метрів складатиме різницю між його доходом і собівартістю:

2 424,5 – 433 = 1 991,5 грн – доподатковий прибуток

Вирахувавши із нього 18 % податку на прибуток підприємств, отримаємо чистий прибуток «Укргазвидобування»

1 991,5 · (1 – 0,18) = 1 633 грн – чистий прибуток «Укргазвидобування» на тисячі кубічних метрів газу

Рентабельність тисячі кубічних метрів газу від «Укргазвидобування» становитиме відношення чистого прибутку до собівартості видобутку:

1 633 ÷ 433 = 3,77 · 100 % = 377 %

377 % – середня рентабельність тисячі кубічних метрів газу вітчизняного видобутку за умови, що його собівартість – 433 грн.

ТВЕРДЖЕННЯ 8:

«Всі, підкреслюю, всі країни світу мають багато цін на природний газ. Одна ціна – для промисловості. Друга ціна – для теплокомуненерго. Третя ціна – для населення. Четверта ціна – для населення, яке потребує допомоги».

ВЕРДИКТ: НАПІВПРАВДА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ

В країнах Європи дійсно існує багато цін на природний газ. Статистична організація Європейської комісії – Євростат – повідомляє, що «тарифи на газ або цінові схеми варіюють від одного постачальника до іншого. Неспівпадіння можуть виникнути за умовами укладених контрактів, особливо для великих промислових користувачів. Для невеликих споживачів, вони, як правило, встановлюються залежно від кількості спожитого газу, зважаючи на ряд інших характеристик. Більшість тарифів також включають в себе деяку форму фіксованого збору.

Тому немає єдиної ціни на природний газ» для промислових користувачів у країнах Європи. Але різноманіття цін породжено ринковим механізмом ціноутворення, а не штучним розподілом споживачів газу за категоріями.

Євростат збирає інформацію про ціни на природний газ від підприємців, умовно розділяючи їх на шість різних типів, після чого обраховує середню ціну для промисловості по країні.

Важливо, що, на відміну від України, в країнах ЄС газ для промисловості виявляється в середньому в 1,5 рази дешевшим, ніж для споживачів (графік 1).

Графік 1. Відношення ціни на газ для населення до ціни на газ для промисловості в деяких країнах ЄС у другому півріччі 2015 року [FactCheck на основі Eurostat]

Тимошенко-график

 ТВЕРДЖЕННЯ 9:

«Казахстан: 82 долара за тисячу кубічних метрів продає Казахстан [газ] своїм громадянам. Там закладені інвестиції, податки, транспортування. Все під ключ»

ВЕРДИКТ: ПРАВДА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Регулювання цін на природний газ в Республіці Казахстан віднесено до компетенції Агентства з регулювання природних монополій. Їм затверджена методика розрахунку цін для внутрішніх споживачів, які розділені на дві групи:

 – побутові споживачі (населення), які отримують товарний газ з газорозподільної системи, і теплоенергетичні компанії;

– промислові та комунально-побутові споживачі.

Для населення відпускні ціни встановлюються на підставі розрахункової диференційованої оптової ціни товарного газу, скоригованої на коефіцієнт зміни оптової ціни реалізації товарного газу, який визначається з урахуванням витрат газорозподільної організації на придбання товарного газу,  ціни реалізації газу, що історично склалася, а також соціально-економічних чинників ціноутворення на внутрішньому ринку Республіки Казахстан.

З 1 липня 2015 року Агентство Республіки Казахстан з регулювання природних монополій запровадило наступні тарифи для внутрішніх споживачів

 • для побутових споживачів (населення) в розмірі 27,27 тенге за 1 кубічний метр, з ПДВ, включаючи тариф транспортування газорозподільними системам;
 • для комунально-побутових і промислових споживачів в розмірі 27 361,60 тенге за 1000 кубічних метрів, з ПДВ, без урахування тарифу транспортування газорозподільними системам;
 • тариф транспортування товарного газу газорозподільними системам 3 946,2416 тенге за 1000 кубічних метрів, з ПДВ.

Середньозважений курс казахської валюти до долара США на 23.06.2016 (дату заяви Юлії Тимошенко) становив 336,6 тенге / дол. Таким чином, тисяча кубічних метрів газу в Казахстані коштує для населення 81,0 дол, для промисловості 81,3 дол (але без тарифу за транспортування).

ТВЕРДЖЕННЯ 10:

«Якщо так залишиться на наступний рік, то в наступному році обсяг субсидій, які потрібно буде заплатити, перевищить обсяг видатків на оборону, Нацгвардію і на все, що стосується захисту України».

ВЕРДИКТ: БРЕХНЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

У Державному бюджеті на 2016 рік для субвенцій на надання пільг та житлових субсидій населенню заплановано 40,3 млрд грн. Одночасно на потреби різноманітних міністерств, відомств та служб, до компетенції яких належить захист суверенітету та територіальної цілісності держави, заплановано 91,3 млрд грн, зокрема:

– на Міністерство оборони – 55,5 млрд грн;

– на Національну поліцію – 14,8 млрд грн;

– на Національну гвардію – 9,0 млрд грн;

-на Прикордонну службу – 5,5 млрд грн;

– на Службу безпеки – 5,5 млрд грн;

– на Службу зовнішньої розвідки – 1,0 млрд грн.

За розрахунками Міністра фінансів, в 2017 році на фінансування субсидій населенню необхідно буде 70 – 80 млрд грн. Якщо в 2017 році видатки «на все, що стосується захисту України» залишаться на рівні 2016 року, як припустила Юлія Тимошенко, то навіть в цьому випадку витрати на субсидії не перевищать видатків на оборону.

 ТВЕРДЖЕННЯ 11:

«За 92 долари за тисячу кубічних метрів продає Росія [для свого населення] з надприбутками. Розумієте!

ВЕРДИКТ: ПРАВДА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Вартість газу для населення в Російській Федерації визначається спеціалізованими підрозділами місцевих органів виконавчої влади. Для цього вони спираються на складну формулу ціни на газу, встановлену наказом Федеральної служби по тарифах РФ. Уся територія країни розподілена на цінові пояси залежно від рівня розвитку газо-транспортної інфраструктури. Ціни на газ у кожному з регіонів РФ:

– вирівнюються із цінами на газ для «далекого зарубіжжя»,

– корегуються на приналежність його до окремого цінового поясу,

– знижуються на вартість транспортування, величину експортного мита на газ та поправочний коефіцієнт від Федеральної служби по тарифах.

Ціна на газ для «далекого зарубіжжя», в свою чергу, залежить від вартості мазуту та газойля, які поставляються у порти Амстердаму, Роттердаму і Антверпена, а також курсу долару США до рубля.

В підсумку, ціна за газ, яку сплачує населення Росії, різниться від регіону до регіону та мети використання. Деякі приклади цін наведено в табл. 1.

Таблиця 1. Тарифи на природний газ для населення в деяких регіонах РФ у І півріччі 2016 р. 

Таблица-1

*Примітка: курс 63,72 руб / 1 дол обрано на 23.06.16, дату заяви Ю. Тимошенко. ** Примітка: дані для ІІ півріччя 2016 р. Джерело: FactCheck на основі Энерго24

 

Читайте за темою:

ВЕРДИКТ: НАПІВПРАВДА     Юлія Тимошенко: Яценюк – найгірший прем’єр-міністр усіх часів незалежності України

ВЕРДИКТ: БРЕХНЯ     Юлія Тимошенко: Україна на третьому місці в світі по відмиванню грошей через офшори

ВЕРДИКТ: БРЕХНЯ     Юлія Тимошенко: Наш закон про тимчасові слідчі комісії на сотні сторінок

 

Автор: Дмитро Єфремов

Експерт:  Дмитро Маруніч

Редактор: Олександр Гороховський

ВАЖЛИВО: Якщо політик або читач не згоден з нашим вердиктом, після надання підтверджуючої інформації, редакційна колегія залишає за собою право змінити вердикт, обов’язково зазначивши дану зміну в статті!

728x90fc

 

[vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_facebook type=”button_count”][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_tweetmeme type=”vertical”][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text] [post-views] [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Ще по темі:

Tags
Close