Фактчек

Депутат Вінницької облради Геннадій Мазур зманіпулював показниками ВВП і сказав правду про валютну девальвацію

 

Геннадій Мазур, депутат Вінницької обласної ради від «Батьківщини», в прямому ефірі програми «Політрада» від 12 вересня 2017 року на вінницькому державному телеканалі «Вінтера» зробив кілька заяв стосовно економічно найрозвинутіших країн і місця України серед них:

а

ТЕЗА 1: «Ми повинні давати собі відповідь на те, що Польща – це шоста економіка в Євросоюзі уже з 27 країн після Брекзиту Великої Британії: Німеччина, Англія (можна сказати – Велика Британія), Франція, Італія, Іспанія, Польща» (19:12).

ВЕРДИКТ: ФАКТИЧНА ПОМИЛКА

АРГУМЕНТИ І ДОКАЗИ:

Рівень розвитку національної економіки і її ріст відображає показник валового внутрішнього продукту (ВВП) – обсяг всіх товарів і послуг, виготовлених на території певної країни в конкретний період. Виражений він у загальній вартості продукції, що споживається всередині країни, накопичується або експортується. Для порівняння ВВП різних країн всі показники переведені в єдину валюту – долар США.

За даними Всесвітнього банку, у 2016 році Польща розмістилася на восьмому місці в рейтингу країн з найбільшим обсягом ВВП після Німеччини, Великої Британії, Франції, Італії, Іспанії, Нідерландів та Швеції. Депутат не згадав про дві останні країни. Крім того, він хибно формулює своє висловлювання, говорячи спочатку про рейтинг з 27 країн після прогнозованого Брекзиту, після чого таки згадуючи в ньому Велику Британію, що зовсім не врятувало б ситуації за відсутності країни: Польща піднялася б на сьому, але не на шосту позицію. Проте країни у списку Геннадія Федоровича розміщені за спаданням ВВП правильно.

а

ТЕЗА 2: «Давайте не забувати, що в березні місяці курс долара в 14-ому році – 11 грн., коли пішла вже валютна девальвація з восьми до – в березні – одинадцяти гривень» (34:56).

ВЕРДИКТ: ПРАВДА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Згідно з інформацією НБУ, курс долара США на 3 січня 2014 року складав 8,21 грн/дол.США, а на 31 березня 2014 року – 10,95 грн/дол.США. Від початку року спостерігався ріст курсу долара, що означало девальвацію гривні. Геннадій Мазур правильно визначив початкову й кінцеву позначку руху курсу відносно національної валюти.

Графік 1. Становище курсу долара відносно гривні за січень-квітень 2014 року (за даними НБУ)

Скриншот 2017-09-26 14-18-33

а 

ТЕЗА 3: «По-друге, якщо подивитися 13-ий рік – ВВП України 183 млрд. дол., то 2016 – 91 млрд. дол.. У два рази впало ВВП» (35:19).

ВЕРДИКТ: ФАКТИЧНА ПОМИЛКА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Ціновий фактор часто не дає порівняти обсяг фактично виготовлених товарів і послуг, тому, щоб уникнути хибного уявлення про ВВП, розрізняють такі його види:

  • номінальний – виражений у фактичних цінах оцінюваного року/періоду;
  • реальний (використовується для порівняння певних періодів) – переведений на ціни конкретного року, ВВП за котрий порівнюють з ВВП за, наприклад, останній відбитий у статистиці рік.

За даними Держстату, в 2013 році ВВП України становив 1522,66 млрд.грн, тобто 190,5 млрд.дол.США (за середнім курсом долара за рік  – 7,99 грн/дол.США). У 2016 році – 2383,18 млрд.грн, в перерахунку – 93,27 млрд.дол.США (за середнім курсом – 25,55 грн/дол.США). Бачимо, що номінальний ВВП дійсно зменшився майже в два рази. Співвідношення номінальних ВВП депутат відзначив правильно, помилившись у числах на кілька мільярдів.

Але Геннадій Федорович маніпулює даними, не згадуючи про реальний ВВП, який при переводі на ціни 2013 року складає 298,16 млрд.дол.США. Тобто реальний обсяг товарів і послуг в останньому підзвітному році в півтора рази більше, ніж був у 2013 році.

а 

ТЕЗА 4: «Якщо подивитися ВВП на одну людину на сьогоднішній день в Україні – 2 тис. дол., то, вибачте мене, в Німеччині – 17 тис. дол.» (36:30).

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

АРГУМЕНТИ І ДОКАЗИ:

Всесвітній банк визначає ВВП на душу населення в Україні на рівні 2,19 тис.дол.США в 2016 році, а в Німеччині – 41,94 тис.дол.США. Геннадій Федорович правильно оцінює ситуацію всередині країни, але не за її межами, применшуючи показник економічно найрозвинутішої країни ЄС на майже 25 тис.дол..

 

Автор: Каріна Шевченко

Редактор: Олександр Гороховський

а
а

Ще по темі:

Tags

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Close