Фактчек

Депутат від Партії «Відродження» Антон Яценко перебрехав розмір коштів, виділених на лікування українців за кордоном у 2016 році

yatsenkoПросмотреть

На засіданні Верховної Ради України 14 квітня 2017 року депутат від Партії «Відродження» Антон Яценко, звертаючись з питанням до Володимира Гройсмана, заявив: «Шановний пане Прем’єр-міністр, у мене запитання до уряду. В минулому році було закладено майже 400 мільйонів гривень на лікування наших людей за кордоном по тяжким захворюванням. Коли, наприклад, дитину не можна полікувати в Україні, ми лікували за кордоном. В цьому році було закладено всього-на-всього 200 мільйонів гривень. Тобто в два рази менше…».

 

ВЕРДИКТ: НАПІВПРАВДА

На лікування українців за кордоном у 2016 році було витрачено 388 млн, але не за рахунок затверджених коштів, а за рахунок їх перерозподілу між бюджетними програмами МОЗ.

 

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Для громадян України, захворювання яких не лікуються в закладах охорони здоров’я України, діє бюджетна програма 2301360 «Лікування громадян України за кордоном». Державним бюджетом на 2017 рік за цією статтею видатків було затверджено асигнування в сумі 203,9 млн грн., і в цьому Антон Яценко близький до правди.

Що ж до твердження депутата стосовно зменшення цих коштів в два рази у порівнянні з минулим роком, то воно не відповідає дійсності, оскільки у 2016 році за цією програмою була виділена ідентична сума. Це легко встановити порівнюючи затверджені бюджети України 2016 року та 2017 року. Більше того, ті самі кошти були закладені і в бюджеті 2015 року.

Пан Яценко, вказуючи суму в 400 млн (а якщо точно, то 388 млн), насправді назвав не «закладений», а фактичний показник коштів, витрачених на лікування українських громадян за кордоном. Саме таку суму в підсумку відображено у Звіті про виконання показників розподілу видатків Державного бюджету України за 2016 рiк.

Залучення додаткових 183,8 млн відбулося завдяки перерозподілу видатків у межах загального обсягу бюджетних призначень, передбачених Міністерству охорони здоров’я України у загальному фонді державного бюджету на 2016 рік. А конкретно, шляхом зменшення обсягу видатків розвитку за бюджетною програмою «Забезпечення медичних заходів окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру» і збільшення на цю суму видатків споживання за бюджетною програмою «Лікування громадян України за кордоном».

Варто зазначити, що у першому читанні Проекту бюджету України на 2017 рік були спроби збільшити видатки на лікування тяжких хвороб за кордоном, зокрема, із відповідними пропозиціями виступили Комітет з питань охорони здоров’я, народні депутати Юлія Тимошенко та Руслан Демчак, проте всі зауваження були відхилені Комітетом з питань бюджету.

 

Автор: Анастасія Носко

Експерт: Володимир Герасін

Редактор: Олександр Гороховський

Ще по темі:

Tags

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Close