Фактчек

Депутат Головко в одній заяві чотири рази збрехав стосовно економічного становища України

golovko

Депутат Михайло Головко від Всеукраїнського об’єднання «Свобода» на пленарному засіданні Верховної Ради України від 12 квітня 2017 року зробив кілька гучних заяв стосовно рівня бідності громадян України, місці у світовому рейтингу розвитку держав, рівню тіньової економіки, падіння ВВП та по інших гострих темах.

 

Теза 1. «…зараз ми напередодні річниці діяльності уряду Гройсмана чекаємо його звіту і дуже актуально те, що нещодавно міжнародне видання «Ernst & Yong» підтвердило, що Україна, на жаль, але займає ганебне перше місце в світі за рівнем корупції. Оце є одне з ключових досягнень сьогоднішньої влади, нашого уряду і нашої коаліції»

ВЕРДИКТ: БРЕХНЯ

«Ernst & Yong» дійсно опублікували рейтинг, в якому Україна посідає перше місце із показником 88%, проте не в світі і не за рівнем корупції (тобто зафіксованими актами корупційних діянь). Рейтинг стосується того, як опитувані сприймають корупцію і наскільки широко розповсюджене явище хабарництва в країні на їхню думку.

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Дослідження були проведені від імені «EY» у період з листопада 2016 року по січень 2017 року. За цей час було проведено 4,100 інтерв’ю в 41 країнах Європи, Близького Сходу, Індії та Африки і не включало країни Північної і Південної Америки, решти держав Азії та Австралію. Причому проводилося опитування громадян, а не бралися до уваги зафіксовані факти корупції.

Антикорупційна організація Transparency International опублікувала звіт «GLOBAL CORRUPTION BAROMETER 2016», в якому наряду з іншими 60 тис. громадян 42 країн Європи і Центральної Азії, проводилося опитування українців, яке стосувалося проблем корупції. Згідно з результатами, Україна (38%) за рейтингом хабарництва (відсоток домогосподарств, які платили хабарі при доступі до основних громадських послуг) входить в четвірку країн (Азербайджан – 38%, Киргизстан – 38%, Молдова – 42%), де близько 2 з 5-ти домогосподарств давали хабарі за надання послуг. Лідирує у цьому рейтингу не Україна, а Таджикистан із 50% випадків.

 

Теза 2. «Я хочу сказати дійсно ще одну цифру, яку підтвердило вже ООН, що Україна займає так само перше місце в Європі і одне з найперших місць в світі по бідності, і цей рівень бідності сьогодні Україні сягає більше 60 відсотків, і це є дійсно катастрофа національного масштабу».

ВЕРДИКТ: НАПІВПРАВДА

Згідно доповіді ООН про людський розвиток в 2016 році, презентація якої відбулась 30 березня 2017 року. Проте в ООН не створювали рейтинг країн, які живуть за межею бідності, і Україна не займає там ані першого місця серед країн Європи, ані одного з перших місць у світі.

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Програма розвитку ООН є установою Організації Об’єднаних Націй у галузі розвитку, для підтримки стратегічних ініціатив, що спрямовані на сталий людський розвиток та зростання.

Координатор системи ООН та Постійний представник ПРООН в Україні Ніл Вокер на презентації доповіді «Звіт про людський розвиток» заявив, що «За середніми показниками криється нерівність. Якщо проаналізувати, що насправді стоїть за цими цифрами, стає зрозуміло, що чимало людей залишаються на узбіччі сучасних досягнень, як засвідчують показники індексу людського розвитку.

Україна вважаться країною з середніми і високими показниками розвитку, проте в Україні налічується 1,7 мільйона внутрішньо переміщених осіб, 2,8 мільйона людей з обмеженими можливостями, близько 60% живуть за межею бідності (60% людей, які живуть менше, ніж за приблизно 3000 грн. прибутку на особу)», отже середні значення по Україні не відображають реальність для більшості людей».

Згідно звіту за індексом людського розвитку за 2015 рік Україна посідає 84 місце серед 188 країн, що наводяться в рейтингу. Окремого рейтингу за показником бідності в звіті ПРООН немає.

 

Теза 3. «…економіка далі в тіні, понад 1 трильйон і це офіційно визнають економісти і визнають сьогодні Міністерство фінансів»

ВЕРДИКТ: БРЕХНЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Згідно офіційної інформації щодо стану тіньової економіки в Україні Міністерства економічного розвитку та торгівлі України, розміщеної на Єдиному веб-порталі органів виконавчої влади України та відповідно до звіту «Загальні тенденції тіньової економіки в Україні»: «у І півріччі 2016 року рівень тіньової економіки склав 38% від офіційного ВВП, що на 4 відсоткових пункти менше порівняно з показником відповідного періоду 2015 року. Про це йдеться у звіті, який підготував департамент економічної стратегії та макроекономічного прогнозування Мінекономрозвитку».

Згідно з матеріалами сайту Державної статистики України ВВП України на І півріччя 2016 року склав 990,9 млрд. грн. (за І квартал ВВП склав 455,6 млрд. грн. + за ІІ квартал 535,3 млрд. грн.).

Тому, враховуючи інформацію зі звіту про І півріччя 2016 року, що «рівень тіньової економіки склав 38% від офіційного ВВП», що становить 376,5 млрд. грн; а також матеріали звіту «Загальні тенденції тіньової економіки в Україні» за 9 місяців 2016 року (січень-вересень), згідно з якого рівень тіньової економіки зменшився і складає 35% від офіційного ВВП, припустимо, що в останньому кварталі 2016 року, рівень тіньової економіки також складе 35% від офіційного ВВП (адже опублікованого звіту за цей період ще немає).

За ІІ півріччя 2016 року (липень-грудень) ВВП становить 1 392 млрд. грн., якщо припустити, що рівень тіньової економіки становить 35%, отримаємо 487,2 млрд. грн. Додавши грошовий еквівалент тіньової економіки за І і ІІ півріччя 2016 року, вийде сума, яка не перевищує трильйон гривень, а дорівнює 863,8 млрд. грн.

Якщо ж взяти за орієнтир виключно останні дані звіту «Загальні тенденції тіньової економіки в Україні» за 9 місяців 2016 року, що рівень тіньової економіки дорівнює 35% офіційного ВВП, отримаємо в підсумку ще меншу суму – 834,1 млрд. грн.

 

Теза 4. «Підписання Угоди з МВФ, це практично капітуляція України і здача національних інтересів, і доведення до астрономічного розміру боргу нашої держави. Сьогодні він вже становить, хочу наголосити, більше 90 відсотків ВВП, це 2,2 трильйона гривень, це на кожного українця більше, ніж 50 тисяч гривень».

ВЕРДИКТ: БРЕХНЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Згідно останньої опублікованої інформації Міністерства фінансів України станом на 28 лютого 2016 року державний та гарантований державою борг України становив 1 941 млрд. грн.

Проте, враховуючи, що на даний час ще немає інформації про ВВП України за 2017 рік, розуміємо під тезою Михайла Головка ВВП за 2016 рік, що відповідає показнику в 2 383 млрд. грн.

Тому для аналізу використані останні дані державного та гарантованого державою боргу України станом на 31 грудня 2016 року, що дорівнює 1 929 млрд. грн. 90% від ВВП за 2016 рік – це 2 144.

Борг України згідно з інформацією як на 31 грудня, так і на 28 лютого менший, аніж 90% від ВВП, і менший, аніж 2 200 млрд. грн., тобто нардеп Головко помилився в розрахунках на суму від 258,6 млрд. грн. (у разі показника боргу станом на 28 лютого 2016 року) до 270,2 млрд. грн. (якщо брати до уваги дані станом на 31 грудня 2016 року).

 

Теза 5. «Тому про яку економіку, про які досягнення, про який розвиток ВВП може йти мова, коли сьогодні наша країна займається тільки обслуговуванням боргів. І ця цифра астрономічна є сьогодні: тільки 120 мільярдів на погашення відсотків, 240 мільярдів в цьому році в бюджеті закриття чергового боргу».

ВЕРДИКТ: БРЕХНЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» кошти закладені на погашення кредитів усього дорівнюють 129,5 млрд. грн. (з них на погашення внутрішніх зобов’язань відводиться 98,6 млрд. грн., зовнішніх – 30, 9 млрд. грн.).

 

Автор: Ольга Хребтик

Редактор: Олександр Гороховський

Ще по темі:

Tags

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Close