Фактчек

Білборд «Порошенко & Путін» – чи наявне порушення закону?

Днями в столиці Україні місті Києві (а згодом і в деяких інших містах держави) з’явились нові агітаційні білборди одного з кандидатів на пост Президента України разом з persona non grata Путіним В. Окрім цього, представники агітаційних наметів кандидата почали поширювати друковані матеріали з аналогічним зображенням. Поява даної агітації спричинила потужний суспільний резонанс, що дало підстави провести фактчек зазначених матеріалів.

 

Вердикт: МАНІПУЛЯЦІЯ

Докази і аргументи:

Згідно з ч. 1 ст. 58 Закону України «Про вибори Президента України» від 05.03.1999 № 474-XIV, передвиборна агітація – це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата на пост Президента України. Передвиборна агітація може здійснюватися у будь-якій формі та будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України.

Відповідно до п. 4, 6, 9 ч. 1 ст. 58 Закону України «Про вибори Президента України» передвиборна агітація може проводитися, зокрема, у формах:

  • оприлюднення в друкованих та аудіовізуальних (електронних) засобах масової інформації політичної реклами, виступів, інтерв’ю, нарисів, відеофільмів, аудіо- та відеокліпів, інших публікацій та повідомлень;
  • розміщення друкованих агітаційних матеріалів чи політичної реклами на носіях зовнішньої реклами;
  • встановлення агітаційних наметів.

В конкретному випадку йдеться про розповсюдження агітаційних матеріалів представниками агітаційних наметів кандидата та розміщення політичної реклами на носіях зовнішньої реклами (білбордах). Відповідно до ст. 1 Закону України «Про рекламу» від 03.07.1996 № 270/96-вр, зовнішня реклама – це реклама,  що розміщується  на  спеціальних тимчасових    і   стаціонарних   конструкціях – рекламоносіях, розташованих   на  відкритій  місцевості,  а  також  на  зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою  частиною  вулиць  і  доріг.

Питання постають до самого зображення агітаційного матеріалу, оскільки відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 64 Закону України «Про вибори Президента України», участь у передвиборній агітації забороняється особам, які не є громадянами України. Більше того, згідно з абз. 8 ч.1 ст. 8 Закону України «Про рекламу»: «У рекламі забороняється вміщувати зображення  фізичної  особи  або використовувати її ім’я  без  письмової  згоди  цієї  особи».

В цих аспектах наявне пряме порушення законодавства.

Що ж до друкованих агітаційних матеріалів, то відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про вибори Президента України», друковані матеріали передвиборної агітації повинні містити відомості про установу, що здійснила друк, або вказівку, що друк здійснено з використанням обладнання відповідно кандидата на пост Президента України або партії, яка висунула кандидата на пост Президента України, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, та замовника відповідних матеріалів.

В даній частині, як бачимо, порушення відсутнє.

 

Автор: Ольга Головко

 

Ще по темі:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Close